SPRAWOZDANIE Z REKOLEKCJI SZKOLNYCH


{joomplu:241 left} W dniach 15 - 17 marca odbyły się rekolekcje szkolne. Ćwiczeniom duchowym przewodził ks. Grzegorz Złotek - wikariusz parafii pw. Św. Brata Alberta w Kolbuszowej. Pierwszego dnia rekolekcji zgromadziliśmy się na Sali gimnastycznej, uczestnicząc w spotkaniu z ks. Piotrem Trelą. Ks. Piotr powiedział o sobie, że w posłudze kapłańskiej zajmuje się diabłem - pełni posługę egzorcysty. Uświadomił nam, że każdy człowiek jest narażony na działanie szatana. Dowiedzieliśmy się jak rozpoznaje się opętania i jakie jest niebezpieczeństwo beztroskiego noszenia różnych -amuletów?. Z wielką uwagą słuchaliśmy świadectwa Księdza o uwalnianiu ludzi z niewoli Złego.
Następnie udaliśmy się do kolbuszowskiej kolegiaty, gdzie oczekiwał nas ks. Grzegorz. Pierwszego dnia zwrócił naszą uwagę na rolę autorytetów w wychowaniu młodego człowieka. Pokazał nam na przykładzie filmu jak niebezpieczne jest pochopne ocenianie innych zważając tylko na ich wygląd zewnętrzny. Ks. Rekolekcjonista ukazał przykłady różnego odnoszenia się do księży i zachęcił do modlitwy za kapłanów, zwłaszcza w przeżywanym obecnie Roku Kapłańskim.

Drugi dzień rekolekcji rozpoczęliśmy w szkole od spotkania z wychowawcami. Po przejściu do kościoła uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, wpatrując się przy poszczególnych jej stacjach w obrazy z filmu "Pasja". Ks. Grzegorz przeprowadził rachunek sumienia i zachęcił nas do skorzystania z sakramentu pokuty.

Trzeciego dnia rekolekcji mogliśmy zobaczyć naocznego świadka II Wojny Światowej. W szkole uczestniczyliśmy w spotkaniu z p. Stanisławem Szpunarem - byłym więźniem hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Trafił do obozu w pierwszym transporcie więźniów i nosił numer obozowy 133. P. Stanisław ukazał w swojej pogadance ogrom cierpień więzionych w obozie i okrucieństwa okupantów. Z wielkim skupieniem słuchaliśmy jego opowiadania o skazaniu na śmierć głodową 10 więźniów, wśród których był św. Maksymilian Kolbe. Była to dla wszystkich "żywa lekcja historii".

W kościele zgromadziliśmy się na podsumowanie rekolekcyjnych rozważań. Ks. Grzegorz na podstawie filmu ukazał miłość Boga do każdego z nas. On też przewodniczył Mszy św. na zakończenie rekolekcji.

Były to szczególne dni roku szkolnego. Choć wolne od zajęć dydaktycznych, to jednak pełne nauki. Dostarczyły nam wiele ważnych i ciekawych myśli, do których z pewnością nie raz warto będzie wrócić.


Polish English French German Italian Russian

 

 

 

 

Losowe zdjęcie

Osób online

Odwiedza nas 1367 gości oraz 0 użytkowników.

Firmy przyjazne szkole


  


 
PPUH Zakład Krawiecki S.C. Margo


Meble i wyroby z drewna E.Kołodziej


Pług - Spółdzielnia Pracy Handlowo - Produkcyjna


Firma Budowlana EFEKT S.c.


AS-PART firma handlowo-usługowa Joanna Baran