Ratowanie tonących, ewakuacja osób w sytuacjach zagrożenia, udzielanie pomocy medycznej – tak wyglądało szkolenie rotacyjne żołnierzy z 342 kompanii lekkiej piechoty wchodzącej w skład 34 batalionu lekkiej piechoty. Terytorialsi szkolili się wspólnie z przedstawicielami Policji, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu i Ochotniczą Strażą Pożarną z Gorzyc.
W miniony weekend, 25 – 26 stycznia 2025 r, w ramach szkolenia rotacyjnego, żołnierze 342 kompanii lekkiej piechoty uczestniczyli w intensywnych zajęciach z zakresu ratownictwa wodnego oraz współpracy ze służbami mundurowymi.
–Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności żołnierzy w zakresie szybkiej reakcji w sytuacjach kryzysowych związanych z zagrożeniami wodnymi oraz rozwój zdolności do wspólnych działań z innymi służbami, takimi jak Policja i Straż Pożarna. Podczas zajęć wykorzystano także specjalistyczne wyposażenie wojskowe jak i pozostałych służb mundurowych, które jest przewidziane do użycia podczas tego typu zdarzeń – mówi ppłk Marek Ostrykiewicz, dowódca 34 batalionu lekkiej piechoty.
Podczas szkolenia żołnierze z 342 kompanii lekkiej piechoty mieli okazję zapoznać się z technikami udzielania pierwszej pomocy w przypadkach związanych z utonięciami oraz innymi wypadkami na wodzie. Zajęcia praktyczne obejmowały m.in. techniki udzielania pierwszej pomocy w przypadku osób tonących, ewakuację osób w sytuacjach zagrożenia oraz współpracę w ramach międzynarodowych standardów ratownictwa wodnego. Szczególną uwagę poświęcono aspektowi współdziałania z innymi służbami, co jest kluczowe w sytuacjach kryzysowych, gdzie szybka i skuteczna koordynacja działań może uratować życie.
–Dzięki takiemu podejściu, żołnierze nauczyli się sprawnie wymieniać informacje i współpracować z innymi jednostkami, co ma kluczowe znaczenie podczas prowadzenia akcji ratunkowych. Umiejętności praktyczne pozwalają żołnierzom na reagowanie w sytuacjach awaryjnych, zarówno samodzielnie, jak i w ramach wspólnych działań z innymi służbami mundurowymi. Dlatego współpraca w tym zakresie okazała się niezwykle owocna i wartościowa – podsumowała por. Magdalena Mac, cz.p.o. Oficer Prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Tekst i kontakt dla mediów:
por. Magdalena Mac
Oficer Młodszy
cz.p.o. Oficer Prasowy 3PBOT
Zdjęcia:
szer. Anna Barowicz/GDD 3PBOT
W związku z rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz objęcia przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej od
1 stycznia 2025r w naszej szkole rozpoczął się ogólnoszkolny konkurs europejski.
W grudniu każda z klas wzięła po opiekę jeden z krajów europejskich i przygotowała plakat przedstawiający najważniejsze informacje i symbole danego kraju. Najlepsze prace zostały umieszczone na korytarzu szkolnym.
Nagrody za najlepsze plakaty otrzymują klasy:
Prosimy o docenienie pracy uczniów i uwzględnienie nagród.
Dziękujemy
Anna Korbecka, Barbara Górka Starzec
W ramach pierwszego etapu dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych rzeczy o tradycyjnych odmianach drzew owocowych oraz ekologicznych metodach ich pielęgnacji. Warsztaty, lekcje i spotkanie z lokalnym ekspertem pokazały nam, jak ważne jest przywracanie starych odmian drzew i dbanie o bioróżnorodność.
Chcieliśmy, żeby nasz projekt dotarł do każdego w szkole, dlatego podczas lekcji wychowawczych opowiadaliśmy o konkursie, powodach, dla których wzięliśmy w nim udział, oraz o naszych planach założenia mini sadu. Przygotowaliśmy gazetkę szkolną i prezentację, w której opisaliśmy odmiany drzew, jakie posadzimy w naszym sadzie.
Wybór lokalizacji i plan mini sadu.
Wspólnie z naszą Panią Dyrektor wybraliśmy miejsce za budynkiem szkoły. To teren, który jest dobrze nasłoneczniony – idealny dla drzew owocowych!
W naszym mini sadzie znajdą się drzewa owocowe i rośliny towarzyszące:
Takie sąsiedztwo roślin to naturalna ochrona przed szkodnikami, wsparcie dla zapylania i większa bioróżnorodność. Intensywne zapachy ziół pomogą nam chronić drzewa, a sad stanie się domem dla pożytecznych owadów.
Księga Sadu – nasza pamiątka
Każdy etap naszych działań dokumentujemy w Księdze Sadu – wyjątkowej kronice, która będzie pamiątką dla kolejnych pokoleń uczniów naszej szkoły. W przyszłości chcemy dopisywać tam kolejne strony z nowych działań i osiągnięć.
Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają, i zapraszamy do śledzenia dalszych etapów naszego projektu. Razem możemy zrobić coś wspaniałego dla środowiska!
Zespół Eko-Ludki z opiekunami
Odwiedza nas 565 gości oraz 0 użytkowników.