Strzelec

  W listopadzie w ramach spotkań „Człowiek z pasją„ gościliśmy Dowódcę Plutonu mł. insp pana Piotra Panka. Pan  Piotr krótko przedstawił genezę Związku Strzeleckiego „Strzelec”, naszych „Strzelców” i ich znaczenie dzisiaj.
  Związek Strzelecki "Strzelec" - Organizacja Społeczno- Wychowawcza, zwany dalej Związkiem, jest patriotycznym stowarzyszeniem młodzieży polskiej - kontynuatorem istniejącego w okresie międzywojennym Związku Strzeleckiego. Organizacja sięga roku 1910 kiedy to po raz pierwszy utworzono organizację niepodległościową o charakterze paramilitarnym szkolącą młodzież do służby w przyszłym Wojsku Polskim  w duchu patriotyzmu i oddania.
Twórcą Związku Strzeleckiego w naszej ojczyźnie był Marszałek Józef Piłsudski.
  Głównymi celami powstawania takich związków jest działanie na rzecz Niepodległości Rzeczpospolitej oraz wychowanie młodzieży w patriotycznym duchu kierowanym przez wartości tj. "Bóg- Honor-Ojczyzna". Dodatkowymi celami ZS "Strzelec" są również formowanie wzorowych postaw obywatelskich, wyrabianie umiejętności zdyscyplinowania i sprawności fizycznej młodzieży oraz poszerzania wiedzy historycznej  i wojskowej.
Jedną z największych jednostek strzeleckich działających na naszym terenie jest JS 2021 w Rzeszowie im. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli do której należą również strzelcy z Kolbuszowej.
  Duże możliwości daje współpraca z 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz z policją. Atrakcją dla publiczności są organizowane przez JS 2021 specjalne pokazy umiejętności młodzieży strzeleckiej (odbijanie zakładników, tak jak czynią to oddziały antyterrorystyczne, prezentacje szyków bojowych itp.).
  Strzelec stara się brać udział w ważnych świętach narodowych tj. 3 Maja, 15 Sierpnia oraz 11 Listopada dodatkowo bierze udział w innych uroczystościach państwowych jak i kościelnych.
Kolbuszowski "Strzelec" należy do III Plutonu I Brygady. Dowódcą Plutonu jest mł. insp. Piotr Panek
Pluton Kolbuszowski został założony w 2004 roku, natomiast w naszej szkolę działa dopiero od 3 lat.
Kolbuszowscy Strzelcy podkreślają swoim udziałem większość ważnych uroczystości tj. Dzień 17 Września czyli Dzień Patrona Szkoły, 11 Listopada, 3 Maja .
Młodzież może rozwijać swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w organizowanych wyjazdach na kilkudniowe poligony do Trzciańca i Nowej Dęby, marszach orientacyjnych i pojedynczych wyjazdach w góry.
Dnia 11 Listopada 2012 roku strzelcy z JS 2021 w Rzeszowie oraz JS 2035 w Leżajsku wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości w Warszawie gdzie mogli uczestniczyć w honorowej defiladzie Wojsk Polskich.
 

Polish English French German Italian Russian

 

 

 

 

Losowe zdjęcie

Osób online

Odwiedza nas 132 gości oraz 0 użytkowników.

Firmy przyjazne szkole

  


 
PPUH Zakład Krawiecki S.C. Margo


Meble i wyroby z drewna E.Kołodziej


Pług - Spółdzielnia Pracy Handlowo - Produkcyjna


Firma Budowlana EFEKT S.c.


AS-PART firma handlowo-usługowa Joanna Baran