Z ogromną radością dzielimy się informacją, że zakończyliśmy zakładanie tradycyjnego sadu przy Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej! Projekt, który powstał z naszej inicjatywy zespołu Eko Ludków z klas 2D i 2B jest dla nas nie tylko działaniem ekologicznym, ale też żywą lekcją odpowiedzialności, współpracy i pielęgnowania dziedzictwa.
Sad pod symboliczną nazwą „Korzenie przeszłości dla przyszłości” założyliśmy z okazji 60-lecia istnienia naszej szkoły, w ramach konkursu grantowego Fundacji BOŚ. To miejsce, które, mamy nadzieję będzie rosło razem z kolejnymi pokoleniami uczniów ZST.
Początkowo planowaliśmy posadzenie 5 drzew: jabłoni: Królowej Renet i Antonówki, gruszy Faworytki, wiśni Łutówki, śliwy Węgierki Zwykłej. Dzięki wsparciu Rady Rodziców udało się wzbogacić nasz sad o kolejne cenne odmiany: śliwę Renklodę oraz wyjątkową, staropolską Jabłoń Malinową. Szczególne miejsce w sadzie zajmują drzewa dedykowane wszystkim dotychczasowym dyrektorom naszej szkoły. Każde z nich będzie opatrzone osobistą sentencją skierowaną do przyszłych pokoleń, aby zachować pamięć o tych, którzy kształtowali historię Zespołu Szkół Technicznych i inspirowali kolejne roczniki uczniów.
W przygotowanie terenu zaangażowali się pracownicy szkoły: Damian i Andrzej Starzec, a my – Eko Ludki – zadbaliśmy o każdy szczegół: od sadzenia drzew, przez nasadzenia roślin towarzyszących (takich jak czosnek, mięta i lawenda), po montaż domku dla zapylaczy. Wszystko po to, aby stworzyć przestrzeń przyjazną dla przyrody i ludzi.
Zadbaliśmy również o oprawę tego wyjątkowego przedsięwzięcia założyliśmy „Księgę Sadu”, w której dokumentujemy każdy etap jego tworzenia. Poprowadziliśmy także kampanię informacyjno-promocyjną wśród uczniów, rodziców, organu prowadzącego – Powiatu Kolbuszowskiego, a także podczas wydarzenia „Aktywna środa”, w którym uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych z całego powiatu.
Dla nas to nie koniec, a dopiero początek! Chcemy, aby nasz sad był miejscem edukacji, relaksu i integracji – przestrzenią, która łączy tradycję z troską o przyszłość.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę: dyrekcji, nauczycielom, rodzicom, pracownikom szkoły, Fundacji BOŚ oraz całej społeczności szkolnej. To nasze wspólne korzenie dla przyszłości.
Zespół Eko Ludki z opiekunami B. Twardowską i D . Markusiewicz
W dniach 13–16 maja 2025 r. w Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej odbyły się praktyczne warsztaty z zakresu prawidłowej segregacji odpadów, które na długo pozostaną w pamięci uczniów. Zorganizowane w ramach lekcji geografii wydarzenie miało na celu zwiększyć świadomość ekologiczną młodzieży i wykształcić trwałe, odpowiedzialne nawyki prośrodowiskowe, gdyż ekologia zaczyna się od codziennych wyborów – tych małych, które razem mają ogromne znaczenie.
W zajęciach uczestniczyli uczniowie wszystkich klas technikum: 2A, 2B, 2C, 2D, 3A, 3B, 3C, 3D, 3E, 4A, 4D, 4E oraz 2aB. Mieli oni okazję sprawdzić w praktyce, jak dobrze radzą sobie z zasadami selektywnej zbiórki odpadów. Poznali system kolorystyczny pojemników, analizowali realne przykłady odpadów i co ważne uczyli się rozpoznawać najczęstsze błędy popełniane przy ich segregacji. Dla wielu uczestników była to nie tylko cenna lekcja ekologii, ale również refleksja nad osobistą odpowiedzialnością za przyszłość naszej planety.
Zajęcia miały również charakter wychowawczy poruszały temat znaczenia świadomych decyzji każdego z nas i wpływu codziennych działań na stan środowiska naturalnego. Uczniowie zgodnie podkreślali, że taka forma nauki praktyczna, angażująca i oparta na realnych przykładach jest nie tylko ciekawa, ale przede wszystkim skuteczna i motywująca do działania.
Szczególne podziękowania kierujemy do uczennic klasy 3D: Amelii Wilk i Emilii Pruś za profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie warsztatów. Ich zaangażowanie i odpowiedzialność mogą być inspiracją dla całej społeczności szkolnej. Dziękujemy również wszystkim uczniom za aktywny udział i otwartość na nowe, proekologiczne doświadczenia.
Wierzymy, że zdobyta wiedza i refleksja zaprocentują w życiu gdyż nie każdy z nas może zmienić świat, ale każdy może zacząć od siebie.
B. Twardowska z zespołem Eko-Techników ZST
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w zajęciach popularyzujących naukę o bezpieczeństwie i prawie, organizowanych przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą we współpracy z Podkarpackim Kuratorium Oświaty.
Dotychczas odbyły się dwa spotkania online, w których uczestniczyli uczniowie klas 4A i 4B. Na zajęciach omawiane były następujące zagadnienia:
1. Organy ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.
2. Ślady i motywy – jak kryminalistyka i kryminologia wyjaśniają przestępstwa.
3. Prawa i obowiązki obywatela RP.
4. Prawo do wolności słowa – granice i ograniczenia.
5. Konstytucja – jakie ma znaczenie i jakie dziedziny życia reguluje – granice i ograniczenia.
Nasi uczniowie uczestniczyli również w IX Podkarpackim Konkursie Wiedzy o Bezpieczeństwie. Pierwszy etap odbył 15 kwietnia, miał charakter zdalny i uczestniczyło w nim 533 uczniów z 32 szkół średnich. Trzech uczniów z klasy 4A – Piotr Kluk, Sebastian Pachucki i Radosław Żądło – awansowało do finału, który miał miejsce 29 kwietnia w Rzeszowie na terenie WSPiA.
30 maja uczniowie biorący udział w projekcie wezmą udział w kolejnych zajęciach, tym razem na terenie uczelni.
Informujemy wszystkich uczniów ZST, że w dniach od 12.05.2025 do dnia 19.05.2025 r. prowadzony będzie dodatkowy nabór w ramach projektu pn. „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu kolbuszowskiego”. Ilość dodatkowych miejsc 32, forma wsparcia – staż uczniowski. Szczegóły dotyczące rekrutacji uzyskać można w biurze projektu tj. sekretariacie szkoły oraz u szkolnego koordynatora projektu – Pan Robert Serafin.
Odwiedza nas 926 gości oraz 0 użytkowników.