We wtorek, 20 września 2022 r., po obfitym szwedzkim śniadaniu w formie bufetu, udaliśmy się do wyznaczonych miejsc pracy, gdzie czekały na nas nowe wrażenia i wyzwania. Zapoznaliśmy się z naszymi mentorami, pracodawcami, zespołem, po czym, zostało przeprowadzone dla nas szkolenie BHP i zapoznanie się ze stanowiskami pracy. Następnie, poinformowano nas obowiązkach, których podjęliśmy się wykonywać podczas praktyki. Otrzymaliśmy również wiele informacji dotyczących organizacji naszej pracy oraz zapewnienie o pomocy i wsparciu naszych mentorów. Po powrocie do hotelu, podzieliliśmy się swoimi pierwszymi wrażeniami, a było ich jak na pierwszy dzień praktyk, bardzo dużo. Okazało się, że każdy z nas cieszy się z możliwości zdobycia wiedzy, poprawienia umiejętności i nowych doświadczeń. W kolejnych dniach praktyk zawodowych, wielu z nas zobaczyło inny sprzęt, używany w pracy i technologie, których do tej pory jeszcze nie znaliśmy. Chwilami, podczas wykonywania praktyki, było nam ciężko, niektórzy wracali zmęczeni, bądź ze smutkiem na twarzy, ale nikt się nie poddawał, a po odpoczynku w hotelu i wsparciu ze strony kolegów, opiekunów i organizatorów, z radością i nadzieją wracał do pracy. Tam, z uśmiechem i motywacją zdobywania nowych doświadczeń stopniowo stawaliśmy się coraz bardziej profesjonalni. Wieczorem, każdy głównie odpoczywał i regenerował swoje siły na dzień następny.  Byliśmy jednak zbyt ciekawi jak wygląda i czym żyje Malmo, toteż czasem pomimo zmęczenia, wykrzesaliśmy z siebie resztki sił żeby wyjść na krótki spacer po mieście. Po tygodniu naszej pracy, nadszedł wreszcie upragniony weekend. Był pełen niespodzianek, a największą sprawiła nam wycieczka do Kopenhagi w Danii. Kopenhaga, to stolica Danii i jej największe miasto (liczy około 800 000 mieszkańców), a od Malmo dzieli ją tylko przepiękny wantowy, drogowo-kolejowy most, nad Sundem. Jest to drugi, co do długości (liczy 7845 m), most na świecie, łączący dwa państwa Szwecję i Danię.

W Kopenhadze, odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc: ratusz, zimową rezydencję królewską Amalienborg, której strzeże straż pałacowa. Zobaczyliśmy pałac Christiansborg, który przez 800 lat był miejscem sprawowania władzy królewskiej. Obecnie, jest muzeum, siedzibą Sądu Najwyższego oraz Parlamentu Danii. Również ważne wydarzenia, są organizowane przez królową Małgorzatę II (obecnie jedyną, panującą Królową w Europie) właśnie w tym zamku. Przechodziliśmy przez stare miasto, z pięknymi uliczkami, gdzie mieszczą się zarówno tradycyjne duńskie sklepy, jak i wiele innych bardzo znanych, światowej klasy marek. Widzieliśmy Marmurowy Kościół, z kopułą, przypominającą bazylikę na Watykanie oraz wiele ciekawych historycznie budynków. 

Odwiedziliśmy kanał Nyhavn, będący wizytówką Kopenhagi, który zrobił na nas wielkie wrażenie. Od naszej sympatycznej, szwedzkiej przewodniczki dowiedzieliśmy się, że niedaleko mieszkał pisarz Jan Christian Andersen. Ciekawostką jest, że kanał zawsze uchodził za modne miejsce, i że samo przejście się uliczkami wzdłuż niego, było wielką nobilitacją w oczach mieszkańców.

Zjedliśmy lunch pod pomnikiem baśniowej Małej Syrenki, która jest najsłynniejszym symbolem Danii. I jak głoszą niektóre legendy, ta duńska syrenka jest siostrą naszej warszawskiej syrenki. Siostrą, która była tak zachwycona przepiękną Kopenhagą, że zdecydowała się zostać w niej na zawsze. Od tamtej pory siedzi na skale u wejścia do portu, czarując turystów.

 

 

 

 

 

 

Polish English French German Italian Russian

 

 

 

 

Losowe zdjęcie

Osób online

Odwiedza nas 144 gości oraz 0 użytkowników.

Firmy przyjazne szkole

  


 
PPUH Zakład Krawiecki S.C. Margo


Meble i wyroby z drewna E.Kołodziej


Pług - Spółdzielnia Pracy Handlowo - Produkcyjna


Firma Budowlana EFEKT S.c.


AS-PART firma handlowo-usługowa Joanna Baran