W nocy, 23 maja, o godz. 2 15, 45 uczniów i czterech opiekunów Zespołu Szkół Technicznych wyruszyło na wycieczkę realizowaną pod opieką pilota – przedstawiciela
z biura turystycznego Tramp. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Kłodzka. To jedno z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska z bogatą ponad 1000-letnią historią, w której swoją obecność zaznaczyli Czesi, Niemcy i Polacy. Jednak najważniejszym obiektem zwiedzanym przez nas była Twierdza Kłodzko - jeden z najbardziej okazałych zabytków Dolnego Śląska, w którego zespół wchodzi udostępniona do zwiedzania Twierdza Główna
i fort pomocniczy Owcza Góra, położone na Górze Fortecznej, w centrum miasta na powierzchni ponad 30 ha. Z wyższych partii Twierdzy Kłodzko podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta i okolicznych gór, wewnątrz – oglądaliśmy dobrze zachowane ślady kultury militarnej i wystawy poświęcone historii tego miejsca.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Park Miniatur – Minieuroland -   malowniczo położony obiekt, liczący obecnie ponad 30 miniatur, wzorowany na słynnych budowlach
z całego świata, a zwłaszcza Europy i Dolnego Śląska. Wśród pięknego drzewostanu
i niesamowitych kwiatów podziwialiśmy wykonane z niezwykłą starannością
i pieczołowitością miniatury obiektów z czasów starożytnych, aż po budowle współczesnej architektury. Następnie zwiedzaliśmy barokową bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin, Patronki Ziemi Kłodzkiej.

Zmęczeni ale bardzo zadowoleni udaliśmy się na pyszną obiadokolację i nocleg w Willi Sudety, w Kudowie Zdroju.

Drugi dzień obfitował w wiele wrażeń turystycznych. Na początku drogą stu zakrętów dojechaliśmy do rezerwatu skalnego Błędne Skały. To labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wszystkim udało się przejść całą trasę! Następnie zdobyliśmy Szczeliniec Wielki (najwyższy szczyt Gór Stołowych 919 m). Pomimo wielu obaw, okazało się że trasa nie była ani trudna, ani czasochłonna, za to chwilami niesamowicie widokowa i pasjonująca. Szczególnie przy schodzeniu, gdy wiodła przez owiany tajemnicą Skalny Labirynt. Wtedy to trasa przemykała przez głębokie szczeliny i zeszła aż do samych czeluści piekielnych! Na szczęście udało się nam wydostać przez czyściec aż do samego nieba, gdzie z pięknego tarasu widokowego podziwialiśmy Góry Bardzkie oraz Złote.

Po południu zwiedzaliśmy Duszniki Zdój – Dworek Chopina oraz Kaplicę Czaszek
w Czermnej. Niestety deszczowa aura wieczorem nie pozwoliła się nam nacieszyć atrakcjami uzdrowiska Kudowa Zdrój.

W trzeci dzień naszej eskapady po smacznym śniadaniu ( były nawet gofry) udaliśmy się do Wrocławia, gdzie z miejscowym przewodnikiem zwiedziliśmy Stare Miasto – m.in.: rynek, ratusz, Stare Jatki z pomnikiem zwierząt rzeźnych, Ossolineum, Ostrów Tumski – most zakochanych i Katedrę. Po południu czekała nas jeszcze jedna atrakcja - zwiedzanie ZOO.  Okazało się że jest to największy ogród zoologiczny w Polsce. Wyjątkowo urzekło nas Afrykarium -pierwsze i największe oceanarium w Polsce, gdzie mogliśmy podglądać niezwykłe okazy fauny i flory świata Czarnego Lądu. W drodze powrotnej już planowaliśmy następną wycieczkę, być może w przyszłym roku szkolnym. Zadowoleni, cali i zdrowi wróciliśmy do Kolbuszowej na godz. 24.

Uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami

 

Polish English French German Italian Russian

 

 

 

 

Losowe zdjęcie

Osób online

Odwiedza nas 186 gości oraz 0 użytkowników.

Firmy przyjazne szkole

  


 
PPUH Zakład Krawiecki S.C. Margo


Meble i wyroby z drewna E.Kołodziej


Pług - Spółdzielnia Pracy Handlowo - Produkcyjna


Firma Budowlana EFEKT S.c.


AS-PART firma handlowo-usługowa Joanna Baran