W dniach 9 -11 XII 2021 r. 46 uczniów i 4 opiekunów ZST udało się na trzydniową wycieczkę do Warszawy, w ramach ministerialnego programu Poznaj Polskę. Od początku wyprawy towarzyszyła nam pani pilot i przewodnik dr Małgorzata Skulimowska z Biura turystycznego Tramp. Po przyjeździe do Warszawy zwiedziliśmy Wilanów, siedzibę Jana III Sobieskiego. Komnaty pałacowe dosłownie zapierały dech w piersi i wprowadziły nas w nastrój królewskiej Warszawy. Następnie spotkaliśmy przewodnika z Warszawy, pana Marcina Boruckiego, który niezwykle interesująco opowiadał nam historie związane z historycznym zespołem miasta wraz z traktem królewskim. Muzeum Zamek Królewski zwiedzaliśmy w grupach 15 osobowych, słuchając prelekcji miejscowych przewodników. Pierwszy dzień zakończył się smaczną obiadokolacją, w hotelu Campanille Premierre Class na ulicy Towarowej, a następnie zakwaterowaliśmy się w dwu i trzyosobowych pokojach. Doskonała lokalizacja hotelu, blisko centrum, pozwalała wykorzystać optymalnie czas na zwiedzanie tego pięknego miasta. 

Drugi dzień był ukierunkowany na rozbudzanie uczuć patriotycznych i okazał się pełen wzruszających przeżyć. Rano spotkaliśmy się z warszawskim przewodnikiem, który w autobusie opowiadał historie miasta i mijanych budowli. Po dotarciu na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, chodziliśmy alejkami wspominając żołnierzy walczących w Bitwie Warszawskiej, żołnierzy Szarych Szeregów, ofiary zbrodni katyńskiej i wielu innych, którzy swoje życie poświęcili, abyśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie. Szczególny hołd oddaliśmy naszemu krajanowi Jankowi Bytnarowi i jego kolegom z Batalionu Zośka, przypominając historie bitwy pod Arsenałem. Dużo wzruszeń dostarczyły nam również krzyże stojące na tzw. Łączce, gdzie odnaleziono szczątki zmordowanych tzw. Żołnierzy Wyklętych. Przy okazji nauczyciele towarzyszący młodzieży opowiedzieli historię Józefa Batorego ur. 20 lutego 1914 w Weryni,– kapitanWojska Polskiego, żołnierza ZWZ-AK, szefa łączności zewnętrznej IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Aresztowany przez funkcjonariuszy MBP został poddany   trzyletniemu brutalnemu śledztwu prowadzonemu pod bezpośrednim nadzorem NKWD. W dniu 14 października 1950 został skazany na dwukrotną karę śmierci na mocy wyroku  Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie. Józef Batory został zamordowany strzałem w tył głowy 1 marca 1951 w więzieniu mokotowskim, wraz z innymi oficerami, członkami IV zarządu WiN. Zatrzymaliśmy się również  przy pomniku ku czci ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Przypomnieliśmy sylwetkę Gen. Bronisława Kwiatkowskiego, pochodzącego z Raniżowa, który przed laty gościł w naszej szkole. Niestety On również zginął w tej przerażającej katastrofie. Podczas spaceru po cmentarzu pan Przewodnik opowiadał historie wielu osób związanych ze światem kultury, nauki, sportu i polityki.

 Następnie kontynuowaliśmy naszą wędrówkę martyrologiczną kierując się na Pawiak. Przewodnik przedstawił historię budowy tego najpierw carskiego a później największego niemieckiego więzienia politycznego na terytorium okupowanej Polski. Według szacunków historyków od 2 października 1939 do 21 sierpnia 1944 przez Pawiak przeszło ok. 100 tys. osób, z czego ok. 37 tys. zostało zamordowanych, a ok. 60 tys. wywieziono w 95 transportach do obozów koncentracyjnych, innych miejsc odosobnienia lub do pracy przymusowej. I tu znowu wróciliśmy do historii Janka  Bytnara – znaleźliśmy nawet jego świadectwo w udostępnionych gablotach i przypomnieliśmy sobie, iż w wyniku współdziałania komórki więziennej na Pawiaku z wolnością odbyła się akcja pod Arsenałem,  podczas której 26 marca 1943 r odbito Janka Bytnara „Rudego”, dowódcę Hufca „Południe” oraz 20 innych więźniów przewożonych z siedziby Gestapo w al. Szucha 25 na Pawiak. Tego bohaterskiego czynu dokonał specjalny Oddział Grup Szturmowych Szarych Szeregów.   W nastrój zadumy, wręcz przerażenia wprowadziły nas grypsy więźniów i więźniarek, przebywających w tym strasznym miejscu nawet trzy lata. Teksty te, odczytane przez aktorów, wysłuchaliśmy w jednej z cel w półmroku. Niejeden z nas ukradkiem wycierał łzy wzruszenia. 

W takim pełnym poruszenia i zadumy nastroju udaliśmy się do kolejnego muzeum, obrazującego tragizm II wojny światowej, do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tutaj zostaliśmy wyposażeni w mapki z punktami oraz audioguidy, dostarczające nam informacji na temat historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego oraz przerażającej historii Powstania Warszawskiego. Młodzież z uwagą oglądała wszystkie ekspozycje ale szczególnie zainteresowała ich wystawa przedstawiająca walkę i codzienność powstania na tle okupacji. Przypomnieliśmy sobie lekcje historii z okresu powojennego terroru komunistycznego, bardzo wzruszyły nas losy powstańców w PRL-u. Chętnie też korzystaliśmy z możliwości jakie dają nowoczesne techniki audiowizualne co znacznie wzbogacało poznawane wydarzenia.

Ten wzruszający, pełen patriotycznych przeżyć dzień, zakończyliśmy wizytą na tarasie widokowym Pałacu Kultury i Nauki, skąd oglądaliśmy barwną panoramę Warszawy. Do Hotelu wróciliśmy spacerem, podczas którego podziwialiśmy świąteczne instalacje na ulicach Warszawy. Mieliśmy też okazję podziwiać nocną rozświetloną architekturę stolicy. 

W ostatni dzień naszego pobytu udaliśmy się do Łazienek Królewskich, gdzie spacerując alejkami parku wysłuchaliśmy historii genezy powstania zespołu pałacowo-ogrodowego, założonego w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Następnie weszliśmy do budynku, tzw. Pomarańczarni, gdzie znajduje się stała ekspozycja rzeźb gipsowych i marmurowych pochodzących m.in. z kolekcji Stanisława Augusta, które ocalały podczas II wojny światowej. Pomarańczarnię zbudowano jako miejsce do przechowywania drzew pomarańczowych, które latem zdobiły ogrody. We wschodnim skrzydle budynku mieści się unikatowy w skali światowej teatr dworski -„stanisławowski”, w którym może zmieścić się 200 widzów.  Dowiedzieliśmy się, że od 2017 teatr jest jedną ze scen warszawskich Polskiej Opery Królewskiej. Mieliśmy szczęście, gdyż udało nam się zobaczyć próbę przygotowywanej operetki. Okazało się że wśród młodzieży jest wielu melomanów.

W parku młodzież wykorzystała świeży śnieg i zabawie w śnieżki nie było końca. Wielu uczniów zaprzyjaźniło się z wiewiórkami, pawiami i gołębiami, które chętnie wyjadały z ręki przyniesione przez nas orzeszki. 

Kolejnym celem naszej podróży było nowoczesne Centrum Nauki Kopernik.

 

 

Oczywiście podczas drogi pani przewodnik opowiadała o mijanych obiektach. Szczególnie podobała się nam Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, jedna z najciekawszych budowli w Polsce. Ogromne wrażenie zrobiło na nas połączenie surowego betonu, zielonego szkła i bujnej roślinności porastającej fasadę biblioteki. Po przybyciu na miejsce, do Centrum Nauki Kopernik, radośnie zaczęliśmy eksperymentować w ramach różnorodnych stref otwartych dla badaczy fizyki, chemii, biologii, astronomii i wielu innych nauk. Przy wejściu głównym przywitaliśmy się interaktywnym RoboTheSpian, który zadziwił nas znajomością cytatów ze znanych polskich i zagranicznych filmów.

W części zachodniej znajduje się galeria pokazująca zagadnienia związane ze zjawiskami fizycznymi, w ramach których wyodrębniono grupy tematyczne: prąd i magnetyzm, fale i drgania, żyroskopy i moment bezwładności, płyny, maszyny proste, kosmos, zjawiska chaotyczne. W części wschodniej galeria skupia się na człowieku oraz wszystkim, co go otacza i wokół niego funkcjonuje. Eksperymentowaliśmy w ramach grup tematycznych:: obraz w oku, anatomia i fizjologia człowieka, możliwości człowieka – sprawdź się, percepcja, ruch – wzrok, Iluzje, światło i barwy, światło i optyka, perspektywa, symetria, kształty. Mogliśmy tu sprawdzić jak zmysły i umiejętności pozwalają odbierać, interpretować i opisywać świat oraz przetestować możliwości własnego ciała (wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów czy podatność na iluzje). Części wystawy zajmują eksponaty ilustrujące procesy biologiczne zachodzące w przyrodzie. Na własne oczy można zobaczyć fotosyntezę, przyjrzeć się stułbiom i rozrastającym się grzybom. Mogliśmy tu również zapoznać się ze zjawiskami dotyczącymi światła, dowiedzieć się jak powstają kolory. 

Galeria Generacja przeznaczona jest dla tzw. młodych dorosłych a więc dla nas . Wiele eksponatów odwołuje się do zjawisk psychologicznych i socjologicznych. Mogliśmy tu skorzystać ze studia wyposażonego w technologię blue box, sprawdzić się jako mówca w parlamencie albo wysłać swój komunikat na pokład sondy Pioneer 10.  Z kolei w Teatrze Wysokich Napięć zamknięci w klatce Faradaya mogliśmy zobaczyć spektakle, których głównym bohaterem jest prąd elektryczny.

Majsternia to miejsce, w którym każdy z odwiedzających, niezależnie od wieku, wiedzy i umiejętności samodzielnie podejmuje wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku – słomki, papier, spinacze, kulki, gumki. Bez dokładnych instrukcji, bez ocen, bez limitów czasowych. Zabawom nie było końca.

Wizytę w Centrum zakończyliśmy seansem Szybciej niż Światło. To była  wycieczka w przyszłość na pokładzie statku wyposażonego w silnik na antymaterię, a nawet napęd warp – prosto ze Star Treka.

Podsumowując jesteśmy zachwyceni wrażeniami, jakie dostarczyła nam ta trzy dniowa wyprawa do stolicy. Byliśmy zauroczeni nowoczesną architekturą Warszawy, prezentującą się okazale w świątecznej aurze.  Ogrom wiedzy merytorycznej przekazanej przez profesjonalnych przewodników, moc wzruszających przeżyć z miejsc kaźni narodu polskiego na długo zostaną w naszych sercach i umyśle. To była lekcja prawdziwej żywej historii. 

 

GALERIA ZDJĘĆ

Polish English French German Italian Russian

 

 

 

 

Losowe zdjęcie

Osób online

Odwiedza nas 194 gości oraz 0 użytkowników.

Firmy przyjazne szkole

  


 
PPUH Zakład Krawiecki S.C. Margo


Meble i wyroby z drewna E.Kołodziej


Pług - Spółdzielnia Pracy Handlowo - Produkcyjna


Firma Budowlana EFEKT S.c.


AS-PART firma handlowo-usługowa Joanna Baran