10 grudnia 1941 r. żołnierze 3. Batalionu Strzelców Karpackich, zatkneli biało-czerwoną flagę na szczycie wzgórza Ras el-Medauar. Tym samym zakończyło się prowadzone przez wojska Osi oblężenie twierdzy tobruckiej, w której obronie polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich walczyła przez 110 dni.

 gen. Sikorski, który w pięknych słowach powitał swoich żołnierzy: „[…] Jestem dumny, że ani przez chwilę nie zawiedliście zaufania, jakie w was pokładałem. Wiem również, że i w przyszłości uczynicie wszystko, by okryć imię Polski chwałą. Jestem przekonany, że każdy z was wypełni swoje zadanie aż do zwycięskiego końca, pamiętając zawsze o naszym haśle: Bóg, Honor i Ojczyzna”.
W 80. rocznicę tych wydarzeń Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował uroczystości ku czci bohaterskich obrońców Tobruku. o godzinie 12,00, na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, miał miejsce apel pamięci, połączony z oddaniem salwy honorowej i ceremonią złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W tych uroczystościach wzięła udział reprezentacja plutonu kolbuszowskiego JS 2021. Na zakończenie uroczystości ta szczególna chwile uwieczniliśmy zdjęciem z Panem Ministrem J.J Kasprzykiem.
 
 
 
Polish English French German Italian Russian

 

 

 

 

Losowe zdjęcie

Osób online

Odwiedza nas 326 gości oraz 0 użytkowników.

Firmy przyjazne szkole

  


 
PPUH Zakład Krawiecki S.C. Margo


Meble i wyroby z drewna E.Kołodziej


Pług - Spółdzielnia Pracy Handlowo - Produkcyjna


Firma Budowlana EFEKT S.c.


AS-PART firma handlowo-usługowa Joanna Baran