{joomplu:219 left}W dniu 4 luty 2010 roku pojechaliśmy na jednodniową wycieczkę do Warszawy, w której uczestniczyli uczniowie klas: I TB, II LP, I TO/TH, III LP a oraz IV TI. Pomimo ogromnej śnieżycy poprzedniego dnia drogi były przejezdne .Wyjechaliśmy spod szkoły godzinie 4.30 w bardzo dobrych humorach.
Celem naszej wycieczki były między innymi zajęcia z biotechnologii zorganizowane przez Fundację Szkoły Festiwalu Nauki. Zajęcia odbyły się w Instytucie Biologii Doświadczalnej , a uczestniczyli w nich uczniowie klasy II LP. Tematem zajęć były. Zabawy z bakteriami.
Na tych zajęciach uczniowie pracowali z bakteriami E. coli i ich materiałem genetycznym, a zwłaszcza z plazmidami, niewielkimi cząsteczkami na których m.in. znajdują się geny oporności na antybiotyki.

 

Poznali sposób na izolowanie wszystkich kwasów nukleinowych z bakterii (DNA i RNA), a także zobaczyli ich świecące na zielono białko. Oczyścili plazmidowe DNA, a następnie używając "molekularnych nożyczek" - enzymów restrykcyjnych, ułożyli "molekularne puzzle", czyli prawdziwą mapę restrykcyjną plazmidu.
Zajęciom towarzyszyły krótkie wykłady wyjaśniające podstawy stosowanych technik, rolę plazmidów w życiu bakterii i różne ewolucyjne sztuczki, które stosują bakterie.
Pozostali uczniowie w tym czasie Zwiedzali komnaty Zamku Królewskiego

 


Idź do Galerii

 

Polish English French German Italian Russian

 

 

 

 

Losowe zdjęcie

Osób online

Odwiedza nas 1680 gości oraz 0 użytkowników.

Firmy przyjazne szkole


  


 
PPUH Zakład Krawiecki S.C. Margo


Meble i wyroby z drewna E.Kołodziej


Pług - Spółdzielnia Pracy Handlowo - Produkcyjna


Firma Budowlana EFEKT S.c.


AS-PART firma handlowo-usługowa Joanna Baran