Uczniowie naszej szkoły biorą udział w zajęciach popularyzujących naukę o bezpieczeństwie i prawie, organizowanych przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą we współpracy z Podkarpackim Kuratorium Oświaty.
Dotychczas odbyły się dwa spotkania online, w których uczestniczyli uczniowie klas 4A i 4B. Na zajęciach omawiane były następujące zagadnienia:
1. Organy ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.
2. Ślady i motywy – jak kryminalistyka i kryminologia wyjaśniają przestępstwa.
3. Prawa i obowiązki obywatela RP.
4. Prawo do wolności słowa – granice i ograniczenia.
5. Konstytucja – jakie ma znaczenie i jakie dziedziny życia reguluje – granice i ograniczenia.
Nasi uczniowie uczestniczyli również w IX Podkarpackim Konkursie Wiedzy o Bezpieczeństwie. Pierwszy etap odbył 15 kwietnia, miał charakter zdalny i uczestniczyło w nim 533 uczniów z 32 szkół średnich. Trzech uczniów z klasy 4A – Piotr Kluk, Sebastian Pachucki i Radosław Żądło – awansowało do finału, który miał miejsce 29 kwietnia w Rzeszowie na terenie WSPiA.
30 maja uczniowie biorący udział w projekcie wezmą udział w kolejnych zajęciach, tym razem na terenie uczelni.
Informujemy wszystkich uczniów ZST, że w dniach od 12.05.2025 do dnia 19.05.2025 r. prowadzony będzie dodatkowy nabór w ramach projektu pn. „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu kolbuszowskiego”. Ilość dodatkowych miejsc 32, forma wsparcia – staż uczniowski. Szczegóły dotyczące rekrutacji uzyskać można w biurze projektu tj. sekretariacie szkoły oraz u szkolnego koordynatora projektu – Pan Robert Serafin.
Z okazji Dnia Ziemi uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej aktywnie włączyli się w działania realizowane we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Obchody miały na celu budowanie świadomości ekologicznej oraz promowanie odpowiedzialnych postaw wobec środowiska naturalnego.
W ramach inicjatywy w szkole odbyły się tematyczne lekcje geografii, które poświęcone były zagadnieniom związanym z ochroną przyrody, zmianami klimatycznymi i rolą jednostki w przeciwdziałaniu degradacji środowiska. Uczniowie chętnie uczestniczyli w dyskusjach i dzielili się własnymi pomysłami na ekologiczne działania w życiu codziennym.
Szczególną aktywność wykazała grupa uczniów kl. II B działająca pod nazwą Eko-Technicy, która wzięła udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym na platformie Padlet. Razem z młodzieżą z innych szkół z całej Polski realizowali oni zadania związane z tematyką klimatu, gospodarki odpadami, ochrony wód i bioróżnorodności. Efekty wspólnej pracy – plakaty, zdjęcia, filmy i opisy działań – zostały zaprezentowane na wirtualnej tablicy, stanowiąc inspirującą galerię młodzieżowego zaangażowania w ochronę planety.
Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie. Wspólnie pokazaliśmy, że młodzi ludzie potrafią działać z pasją i troską o przyszłość naszej planety.
Eko-Technicy z kl. II B z wychowawcą
W tym roku, podobnie jak w poprzednim, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej od stycznia do kwietnia walczyli w zmaganiach konkursowych VIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej pod hasłem: „Tysiąc lat Królestwa Polskiego”. I podobnie jak w zeszłym roku udało się im przejść przez trzy etapy rywalizacji, wchodząc do ścisłego finału,
w którym byliśmy jedynym technikum wśród 28 drużyn z całej Polski.
10 kwietnia w Krakowie trzyosobowa drużyna w składzie:
musiała zmierzyć się z bardzo szczegółowymi pytaniami dotyczącymi tysiącletniej historii Królestwa Polskiego, a także wykazać się dokładną znajomością Katedry Wawelskiej i Muzeum Katedralnego podczas gry terenowej, rozgrywanej po zakończonym teście wiedzy teoretycznej.
Po bardzo zaciętej i wyrównanej rywalizacji nasza drużyna zajęła 7 miejsce, zdobywając tytuł finalisty.
Rozdanie nagród nastąpi 6 czerwca 2025r. w Katedrze Wawelskiej.
O całym wydarzeniu i naszych finalistach można poczytać i obejrzeć fotorelację pod linkami:
https://www.katedra-wawelska.pl/szkoly-im-sw-jadwigi-krolowej/konkurs-wiedzy-o-sw-jadwidze/viii-ogolnopolski-konkurs-wiedzy/
https://krakow.gosc.pl/doc/9211679.Wiedza-wiele-o-sw-Jadwidze
Gratulujemy naszym finalistom i dziękujemy za wielkie zaangażowanie w przygotowania do konkursu, zwłaszcza obecnym maturzystom, którzy pogodzili naukę do egzaminów zawodowych i matury
ze zgłębianiem bardzo obszernej konkursowej wiedzy historycznej.
Opiekun: Barbara Górka-Starzec
Odwiedza nas 617 gości oraz 0 użytkowników.