KONTAKTY ZAGRANICZNE


Wspólpraca z Francja

1. Poczatki

Pierwsze kontakty pomiedzy dyrektorami szkół Prywatnego Liceum Zawodowego w Ploërmel a ZSZ w Kolbuszowej nastapiły wiosną 1992 roku.

Faktyczna współpraca rozpoczeła sie w momencie podpisania umowy w dniu 25.10.1993 r. W lutym 1994 przyjechala pierwsza grupa młodzieży i nauczycieli z Francji a na jesieni 1994 roku byla rewizyta młodzieży i nauczycieli naszej szkoly w Ploërmel.

 

 

Do dnia dzisiejszego doszły do skutku cztery wymiany młodzieży i nauczycieli z obu stron: w 1996, 1998, 2000 i 2004 r.

W ramach wspólpracy z Francja w 1999 roku szkolnym Anna Urban odbyla staz pedagogiczny. W okresie od 4. X do 25. X 1999 r. przebywała ona w liceum Saint-Armel oraz w innych szkolach w Ploërmel, La Mannais, Sacre Coeur. Podczas 3 -tygodniowego pobytu zapoznala sie z programami nauczania i metodami pracy nauczycieli francuskich biorąc udzial w lekcjach i uczestnicząc w życiu szkoły (zebrania rady pedagogicznej, spotkania z nauczycielami). Po powrocie podzieliła sie swoimi spostrzeżeniami na zebraniu nauczycieli jezyka francuskiego z całej gminy, które odbyło sie w Bibliotece Miejskiej w listopadzie 1999 roku.

W drugim półroczu 2000 roku praca nauczycieli jezyka francuskiego koncentrowala sie na przygotowaniu wyjazdu do Francji. Tematem przewodnim tej wymiany były: przygotowania Polski do wejscia do Unii Europejskiej. Młodzież pod kierunkiem nauczycieli historii i j. francuskiego zebrała materiały potrzebne do przygotowania gazetek, plansz i krótkiego expose na ten temat. Wiele wiadomosci otrzymalismy z Centrum Informacji o Unii Europejskiej dzialajacym przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie.

Ze wzgledów finansowych w wycieczce uczestniczylo tylko 14 osób z młodzieży. Opiekunami byly nauczycielki j. francuskiego: M. Bardan i T. Zuba, a podróz odbyla sie dwoma busami. Pobyt trwał od 1 do 12 kwietnia 2000 roku. W drodze do Ploërmel zatrzymaliśmy sie w Paryżu, gdzie w ciagu 3 godzin młodzież obejrzała kilka z wazniejszych zabytków m.in. wierze Eiffla, Szkołe Wojskową zalożona przez Ludwika XV oraz grób Napoleona w Hotel des Invalides.

W Ploërmel przywitano nas gorąco i jak zwykle umieszczono w rodzinach.

W pierwszym dniu pobytu przedstawiono nam system szkolnictwa francuskiego, który jest bardzo podobny do tego proponowanego nam w nowej reformie. Po dyskusji pokazano nam szkołę, a po obiedzie zwiedzilismy Ploërmel.

W drugim dniu mlodzież uczestniczyla w lekcjach razem z kolegami francuskimi. Po obiedzie zwiedzilismy wytwórnie piwa znajdujaca sie w dawnej kopalni złota, a nastepnie muzeum poety bretonskiego, który tworzy dzieła sztuki z odpadów metalowych i plastikowych. W srodę, nastepnym dniu pobytu, zabrano nas na wycieczkę do St. Malo i na wyspe St. Michel, którą nasza młodzież byla zachwycona. Czwartek był w St. Armel dniem polskiej kuchni. Nasza młodzież przygotowała typowo polski obiad, na który zostali zaproszeni nauczyciele z St. Armel oraz sasiedniego liceum La Mennais. Byla to doskonala promocja Polski. W jadalni udekorowanej Polskimi flagami i gazetkami z przepisami kulinarnymi Francuzi spedzili 3 godziny! Jedząc, ale tez studiujac jak po polsku kwasi sie kapuste i robi bigos, czy pierogi.

Popoludnie tego dnia spedzilismy w Rennes zwiedzajac stolice Bretanii. W piatek uczestniczylismy w obchodach Jubileuszu Roku 2000. Wraz z naszymi francuskimi przyjaciółmi wzieliśmy udział w marszu-pielgrzymce, a nastepnie we Mszy Św., której towarzyszyły śpiewy, przedstawienie. Sobote i niedziele spedzilismy w rodzinach.

Jedni zwiedzali okolice, inni opalali sie na brzegu oceanu, bo pogoda akurat dopisywała.

Poniedziałek byl ostatnim dniem pobytu w Bretanii. Rano odbył sie sprawdzian znajomości miasta dla uczniów polskich. Z planem miasta wyruszyli w grupach, aby wykonac powierzone im zadania. Sprawdzian wypadł dobrze i wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni. Po południu zaprezentowalismy przygotowaną wystawę o Polsce, o przygotowaniach do wejscia do U.E. oraz o polskiej kuchni.

Wieczorem przyszly rodziny goszczace naszych uczniów i odbył sie wieczorek pożegnalny. W prezencie od naszych przyjaciół otrzymalismy ksiażki i albumy oraz kolejną porcje papieru do kserokopiarki.

Wyjechalismy z Ploermel we wtorek 12 kwietnia. W drodze powrotnej znów zatrzymalismy sie w Paryżu, tym razem zrobilismy spacer ulicami w artystycznej dzielnicy Montmartre zwiedzilismy Katedre Sacre Coeur i przeszlismy obok Cmentarza Pere La Chaise gdzie spoczywa m.in. Fryderyk Chopin.

Atmosfera pobytu była jak zwykle serdeczna. Mlodzież czuła się dobrze w rodzinach francuskich i byla zadowolona, ze mogła poznac troche ich zwyczajnego zycia. Po powrocie nasi uczniowie wysłali listy z podziekowaniami za przyjecie do rodzin bretonskich i zaczeła sie juz regularna korespondencja uczniów francuskich i polskich.

Rewizyta Francuzów odbyła się w październiku 2000 roku. Pobyty we Francji wzbogacają wiedze naszych uczniów o Bretanii. W tym roku sześcioro uczniów brało udział w IV Turnieju wiedzy o Bretanii, który odbył sie w dniu 1 maja w Bibliotece Miejskiej. Uczennica kl. III Bernarda Augustyn zdobyla wyróżnienie.

Podkreślono wysoki poziom przygotowania młodzieży. Na lekcjach jezyka francuskiego w ramach tzw. lekcji cywilizacji przybliża sie uczniom Francje, a zwlaszcza Bretanie podkreslajac 10- letnia wspólprace z tym regionem.

Polish English French German Italian Russian

 

 

 

 

Losowe zdjęcie

Osób online

Odwiedza nas 845 gości oraz 0 użytkowników.

Firmy przyjazne szkole














 



 


 




PPUH Zakład Krawiecki S.C. Margo


Meble i wyroby z drewna E.Kołodziej


Pług - Spółdzielnia Pracy Handlowo - Produkcyjna


Firma Budowlana EFEKT S.c.


AS-PART firma handlowo-usługowa Joanna Baran