W poprzednim numerze "Ziemi Kolbuszowskiej" opisaliśmy program pobytu 30-to osobowej grupy młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej w Bretanii, którzy - wraz z opiekunami - realizowali, w ramach programu "Sokrates-Comenius", projekt językowy zatytułowany "Życie w Małej Ojczyźnie - może być pasjonujące".
Od 28 marca do 6 kwietnia 2004 roku kontynuowaliśmy naszą przygodę z Sokratesem - tym razem już w Polsce. Wtedy właśnie przebywała w Kolbuszowej 28 osobowa grupa uczniów francuskich z opiekunami, których powitaliśmy w naszej szkole w niedzielę wieczorem.
Program był zorganizowany w taki sposób, aby uczniowie pracujący nad projektem mogli spotykać się z wybitnymi postaciami naszego regionu i być w miejscach, w których żyli, działali i pracowali. Oprócz tego, popołudniami, przygotowywaliśmy końcową prezentację projektu jak również redagowaliśmy gazetkę dwujęzyczną.
W pierwszy dzień pobytu pokazaliśmy naszym francuskim przyjaciołom szkołę i nasze miasto.Po południu zapoznaliśmy się z postacią Marii Kosiorowskiej - kobiety, która pomagała Żydom podczas II wojny światowej. Odwiedziliśmy Jej dom rodzinny w Porębach Dymarskich a przy okazji zabytkowy, drewniany kościół z XVII wieku. Po południu odbyło się spotkanie z Mieczysławem Godlewskim - żołnierzem Armii Krajowej, więźniem łagrów sowieckich, który podczas swojego wystąpienia opisał pobyt w łagrach Borowicze na północy Rosji. Było to bardzo głębokie przeżycie nie tylko dla młodego pokolenia Francuzów, ale i dla nas - Polaków.
Drugi dzień - to kolejny temat: meble kolbuszowskie. Poranna wycieczka do zamku w Łańcucie pozwoliła na zapoznanie się z wyrobami kolbuszowskich stolarzy z XVIII wieku. Wszyscy byli zauroczeni wspaniałymi sekreterami, komodami, szafami. Po powrocie do Kolbuszowej zwiedziliśmy także wystawę w Muzeum: "Dawna Kolbuszowa i jej mieszkańcy", gdzie mogliśmy obejrzeć kilka egzemplarzy mebli zrobionych przez miejscowych stolarzy, jak również dokumentację tyczącą sposobu ich wykonywania. Dopełnieniem tego tematu była wizyta w Centrum Kształcenia Praktycznego, gdzie obecnie trwa rekonstrukcja komody kolbuszowskiej wykonywana przez uczniów naszej szkoły. Przemyśla, gdzie zostaliśmy przyjęci w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, której rektorem jest, pochodzący z Kolbuszowej, prof. Jan Draus - historyk, publicysta, były senator, wykładowca uniwersytecki. Niestety, Profesor był nieobecny,
A w środę udaliśmy się do ale dzięki uprzejmości kanclerza szkoły Jana Musiała mogliśmy się zapoznać z jej działalnością. Zwiedziliśmy również Przemyśl, a po południu zamek w Krasiczynie.
W naszym projekcie nie zabrakło miejsca dla osób ze
Całe czwartkowe przedpołudnie spędziliśmy na skansenie i pracowaliśmy pod czujnym okiem artysty-malarza Maksymiliana Starca, malując "międzynarodowy" obraz. Bawiliśmy się także przy muzyce Władysława Pogody, poznając świata sztuki.równocześnie jego życie i twórczość.
Popołudnie było równie intensywne jak cały poranek. Najpierw zapoznaliśmy się z postacią Mariana Krzaklewskiego - działacza "Solidarności", polityka i naukowca. Niestety, pan Krzaklewski nie mógł przyjechać na czwartkowe spotkanie, ale obiecał spotkać się z nami w sobotę na finalnej prezentacji. Następnie grupa polskich uczennic dokonała prezentacji Stanisława Drożdża - pochodzącego z Kupna profesora fizyki jądrowej, wykładowcy na wielu uniwersytetach. Młodsi koledzy przygotowali znakomity program "Między nauką a zabawą" oparty na ciekawych doświadczeniach fizycznych, które wciągnęły wszystkich do wspólnej zabawy.
W piątek pojechaliśmy do Krakowa, gdzie po zwiedzeniu miasta złożyliśmy wizytę w galerii Andrzeja Mleczki - znanego rysownika i karykaturzysty. Przyjął na bardzo miło, ofiarowując francuskim gościom książkę o najnowszej historii Polski, w które znalazły się też Jego rysunki. Przed odjazdem był jeszcze czas na spacer po starym Krakowie.
A w sobotę nadeszła najważniejsza dla nas chwila - finalna prezentacja projektu. Wśród zaproszonych gości byli: Mieczysław Godlewski, Władysław Pogoda, Marian Krzaklewski, Maksymilian Starzec i Ewa Draus - reprezentująca swojego brata Jana Drausa. Nie zabrakło również przedstawicieli władz powiatu i gminy Kolbuszowa, Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, instytucji kolbuszowskich, nauczycieli, rodziców uczniów przyjmujących Francuzów, wszystkich osób związanych z realizacją tego przedsięwzięcia.
Po oficjalnym wystąpieniu dyrektora Zespołu Szkół Technicznych Edwarda Mazura przyszła kolej na zaprezentowanie postaci - zrobili to uczniowie, którzy pracowali nad każdą z nich.
Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście, a potem wszyscy spotkali się na wspólnej zabawie przy muzyce Kapeli Władysława Pogody. W naszym projekcie znalazło się również miejsce dla nieżyjącej już literatki i założycielki teatru "Kacperek" - Marii Siedmiograj. Przedstawienie Jej postaci odbyło się w przedostatni dzień pobytu naszych gości. Wtedy także zwiedziliśmy największą atrakcję turystyczną Kolbuszowej - Park Etnograficzny. A że pogoda była ładna, więc humory dopisywały i wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki po skansenie. Deszcz pożegnał naszych przyjaciół we wtorkowy ranek.
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych wraz z opiekunami