W dniu 2 Marca w naszej szkole odbył się uroczysty apel Poświęcony Pamięci Żołnierzom Wyklętym. Naszym honorowym gościem był świadek historii Pan Franciszek Batory, brat Józefa Batorego, szefa łączności wewnętrznej IV Zarządu Głównego Wolność i Niezawisłość. Za działalność antykomunistyczną Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał na dwukrotną karę śmierci Pana Józefa Batorego. Wyrok wykonano  1  marca  1951 w więzieniu Mokotowskim .

Apel otworzyła Pani Dyrektor Grażyna Pełka, która przywołując słowa  Tadeusza Porayskiego, więźnia Mokotowa, wprowadziła nas w klimat uroczystości.

Następnie młodzież z kl. 1E w okolicznościowym występie, w przejmującej scenerii, przypomniała tragiczne losy tych polskich patriotów. W krótkich słowach przedstawili sylwetki wielu żołnierzy  niezłomnych oraz literaturę, która jest Im poświęcona. Występ zakończył się deklaracją  „My jesteśmy młodzi Polacy , znamy naszą historię i będziemy ją dalej pielęgnować. Nigdy nie zapomnimy o Naszych Walecznych Przodkach, tych którzy Rzeczpospolitej poprzysięgali  wierność i za nią walczyli”. Następnie zabrał głos pan Franciszek Batory, świadek procesu IV Zarządu Głównego WiN  w Warszawie, który pogratulował młodzieży zaangażowania w kultywowanie pamięci o tych najwierniejszych synach narodu. Zwrócił uwagę na to, iż przez wiele dziesięcioleci, w czasach komunizmu, nie wolno było wspominać o Żołnierzach Niezłomnych, a nawet do tej pory wielu członków rodzin poszukuje Ich miejsca spoczynku. Ksiądz Proboszcz Lucjan Szumierz podkreślił znaczenie takich spotkań w procesie kształtowania tożsamości narodowej Polaków.

Następnie nasz Gość udał się na spotkanie z klasami drugimi Technikum, które aktualnie na lekcjach zapoznają się z wydarzeniami historii najnowszej Polski. Tam Pan Franciszek szczegółowo przedstawił sylwetkę swojego brata, który  podczas trzyletniego więzienia był bity, zastraszany, głodzony torturowany a następnie po haniebnym wyroku zamordowany strzałem w potylicę. Pan Franciszek przypomniał również sylwetkę Łukasza Cieplińskiego, Prezesa IV Komendy Zrzeszenia WiN oraz zacytował jego grypsy więzienne adresowane do rodziny z mokotowskiego więzienia. Na koniec Pan Batory zwrócił się do młodzieży z apelem o przechowywanie pamięci o tych , którzy pozostali swoim ideałom do końca.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Polish English French German Italian Russian

 

 

 

 

Losowe zdjęcie

Osób online

Odwiedza nas 928 gości oraz 0 użytkowników.

Firmy przyjazne szkole














 



 


 




PPUH Zakład Krawiecki S.C. Margo


Meble i wyroby z drewna E.Kołodziej


Pług - Spółdzielnia Pracy Handlowo - Produkcyjna


Firma Budowlana EFEKT S.c.


AS-PART firma handlowo-usługowa Joanna Baran