Sprawozdanie z wycieczki w Pieniny, dnia 29.09.2009r.

29.09.2009r. po raz drugi pojechaliśmy na wycieczkę szkolną w Pieniny. Uczniowie klas II TB, I TM, III TM, I TO/TH, I LP z opiekunami: A. Panek, M. Posłuszny, E. Gut i J. Zwolska weszli na Trzy Korony tym razem szlakiem żółtym.

Wyruszyliśmy ze Sromowiec Niżnych przez malowniczy Wąwóz Szopczański ze strzelistymi ścianami i piargami, gdzie w załomach skalnych w ciepłych porach roku kwitną rzadkie rośliny. Po drodze minęliśmy schronisko PTTK Trzy Korony z początku XX wieku. Szlak ten stanowi najkrótsze dojście na szczyt Trzech Koron. Wyznaczonogo w 1906r. po dawnym  trakcie handlowym przecinającym w poprzek Pieniny.

 

Na Trzy Korony doszliśmy przez przełęcz Szopka szlakiem niebieskim. Dawniej przełęcz nazwana była też Chwała Bogu, gdyż ludzie przemierzający Pieniny stromym przejściem od strony Krościenka, wydawali tu westchnienie ulgi. Następnie szlakiem niebieskim, bo tylko on zmierza na Trzy Korony,  w pół godziny  z przełęczy Szopka dotarliśmy do Siodełka-poczekalni z kasą biletową na galerię na Okrąglicy. W trakcie  końcowego podejścia widzieliśmy fragment przełomu Dunajca i Czerwony Klasztor po stronie Słowackiej. Z galerii rozpościera się szeroka panorama: od Tatr i Babiej Góry przez pasma słowackie po Beskid Wyspowy. Po obejrzeniu pięknych widoków, schodząc w dół do Krościenka, zeszliśmy z trasy żółtej i trasą niebieską powędrowaliśmy przez las porośnięty starodrzewiem jodłowo-bukowym na Zamek Pieniński. Z zamku zniszczonego w XV wieku przez Husytów, niewiele przetrwało do naszych czasów: fragmenty muru obwodowego, zarysy pomieszczeń oraz cysterna na wodę. W wydrążonej na początku XX wieku w Górze Zamkowej grocie umieszczono naturalnej wielkości figurę św. Kingi.

Co roku 24 lipca odprawiana jest tu msza odpustowa, na której gromadzą się tłumy wiernych. O godzinie 16.30 zeszliśmy do Krościenka nad Dunajcem. Jest to miejscowość letniskowa, położona 420-440m n.p.m., u ujścia Krośnicy do Dunajca. Do obiektów zabytkowych należą: Kościół p.w. Wszystkich Świętych z prezbiterium z drugiej połowy XIV w., domy mieszczańskie z XIX w. położone w Rynku i dwie kapliczki św. Rocha z 1710 r. i św. Kingi z 1860 r. W Krościenku mieliśmy 30 minutowy postój, czas wolny. O godzinie 17:00 pojechaliśmy do Nidzicy - wsi położonej na wschodnim krańcu Pienin Spiskich na wysokości 510 - 550 m. Zwiedziliśmy tutaj zamek Niedzicki ( XIV - XVII w.). Zamek dolny z XVII w. zajmuje dziś hotel, Stacja Sejsmologiczna PAN i Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenia Historyków Sztuki, zamek średni i górny z XIV w. jest częściowo udostępniony do zwiedzania. Tutaj niestety pogoda już nam nie dopisała. Zaczął padać deszcz, ale grube mury zamku skutecznie nas ochroniły. Do Kolbuszowej wróciliśmy o godz. 9:00. Jak zwykle humory nam dopisywały, przyjechaliśmy zmęczeni, ale zadowoleni

 

Polish English French German Italian Russian

 

 

 

 

Losowe zdjęcie

Osób online

Odwiedza nas 790 gości oraz 0 użytkowników.

Firmy przyjazne szkole














 



 


 




PPUH Zakład Krawiecki S.C. Margo


Meble i wyroby z drewna E.Kołodziej


Pług - Spółdzielnia Pracy Handlowo - Produkcyjna


Firma Budowlana EFEKT S.c.


AS-PART firma handlowo-usługowa Joanna Baran