Sprawozdanie z wycieczki na Roztocze, dnia 09.10.2009r.

{joomplu:142 left}09 X 2009r. młodzież klas I TB, I TO/TM, II TO/TM i II C wraz z opiekunami: E.Czerepkowską, G.Pełką, J.Zwolską i P.Bujakiem pojechała na wycieczkę na Roztocze.
Nasza wędrówka rozpoczęła się od odkrywki geologicznej na krawędzi Roztocza, dawny klif morski, gdzie każdy mógł znaleźć skamieniałości sprzed kilku milionów lat. Następnie pojechaliśmy oglądać ?Szumy? na Tanwi. Jest to najczęściej odwiedzane miejsce na Roztoczu, w lasach Puszczy Solskiej, w części chronionej jako park krajobrazowy. Wodospady są zbyt szumną nazwą dla niewielkich spadków rzek na skalnych progach stąd nadano im nazwę szumów. Kolejnym etapem naszej podróży był Zwierzyniec. Nazwa miasteczka Zwierzyniec wzięła się od założonego przez kanclerza Jana Zamoyskiego ?zwierzyńca?, w którym oprócz saren, jeleni , dzików, borsuków, wydr i bobrów, wilków, rysi i żbików, mieszkały żubry i łosie oraz koniki leśne (tarpany).

Na początku XX wieku ze względu na koszty utrzymania ogrodzenie Zwierzyńca usunięto, a zwierzęta wypuszczono na wolność lub rozdano okolicznym mieszkańcom. W Zwierzyńcu zwiedziliśmy kościółek Św. Jana Nepomucena zwany na Wodzie, gdyż leży pośrodku stawu na wyspie, połączonym lądem mostkiem. Staw wykopali w XVII w. jeńcy tatarscy i tureccy. Barokowy kościółek wybudowano w latach 40 XVII w . jako dar za uzdrowienia  z ciężkiej choroby ordynata Tomasza Zamoyskiego i w podzięce za długo oczekiwanie narodziny jego syna Klemensa. Następnie udaliśmy się grzbietem wysokiej wydmy do stawów ?Echo?. Na wydmie znajduje się punkt widokowy, z którego można obserwować koniki pasące się na groblach. Chwila wytchnienia na piaszczystej, wydmowej plaży i kolejny etap naszej wycieczki, mianowicie Zamość. W Zamościu zwiedziliśmy Katedrę i Rynek Wielki. Zamość został założony przez Jana Zamoyskiego w 1580 roku. Miasto zaprojektował włoski architekt Bernardo Morando. To idealne miasto miało program wielofunkcyjny: mieściło rezydencję ordynata, było nowoczesną twierdzą, ośrodkiem oświaty i nauki, życia religijnego, sądownictwa, rzemiosła i handlu. Największy rozwój miasta przypadł na okres od końca XVI do połowy XVII. Zbudowano wówczas ratusz, podcieniowe kamienice oraz świątynie różnych wyznań. W czasie okupacji hitlerowskiej Zamość był miejscem nadzwyczaj okrutnej eksterminacji ludności polskiej, jeńców radzieckich oraz Żydów. Dziś Zamość to 67,5-tys powiatowe miasto. Został wpisany na listę UNESCO. O godz. 18.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Kolbuszowej.  Kolejna wycieczka dobiegła końca.  Wróciliśmy o godz. 21.40.

Polish English French German Italian Russian

 

 

 

 

Losowe zdjęcie

Osób online

Odwiedza nas 771 gości oraz 0 użytkowników.

Firmy przyjazne szkole














 



 


 




PPUH Zakład Krawiecki S.C. Margo


Meble i wyroby z drewna E.Kołodziej


Pług - Spółdzielnia Pracy Handlowo - Produkcyjna


Firma Budowlana EFEKT S.c.


AS-PART firma handlowo-usługowa Joanna Baran