Dyrektor  ZST R. Zieliński przywitał przybyłych gości, młodzież, Strzelców, orkiestrę z MDK oraz poczty sztandarowe.

Następnie oddał głos młodzieży, która w programie poetycko-muzycznym oddała hołd żołnierzom walczącym na różnych frontach II Wojny Światowej. Przypomniano bohaterską postawę żołnierzy Polskiego Września a szczególnie Obrońców Kolbuszowej  - żołnierzy oddziału drugiej kompani baonu Korpusu Ochrony Pogranicza Wołożyn, pod dowództwem kapitana Piotra Tymkiewicza oraz żołnierzy zapasowego baonu 20 Pułku piechoty z Krakowa, pod dowództwem porucznika Antoniego Krawca,  którzy 8 i 9 września na dwie bezcenne doby zatrzymali atak niemiecki. Wezwano do apelu cichociemnych, którzy lądując w najtajniejszych misjach w kraju, hojnie płacili życiem za ten zaszczyt, lotników polskich, którzy zapisali swoje imię nie tylko w obronie polskiego nieba, Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz powstańców  walczących w obronie Warszawy.

Nie zapomniano także o oddaniu hołdu ludności cywilnej wymordowanej przez terror hitlerowski i reżim stalinowski, przypomniano też zamęczonych i zgładzonych w obozach koncentracyjnych i łagrach sowieckiech.

Szczególną cześć oddano żołnierzom, o których przed laty nie wolno było mówić, a którym historia nadała dumne imię Żołnierzy Wyklętych.

Program artystyczny zakończono apelem o pokój „Nigdy więcej ludobójstwa,

                                                                                           Nigdy więcej nienawiści,

                                                                                           Nigdy więcej wojny”.

Do idei programu nawiązał Poseł RP Zbigniew Chmielowiec, który podkreślił iż należy kultywować pamięć tych, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju. Jest to szczególnie ważne obecnie, kiedy na wschodzie wciąż toczy się konflikt zbrojny.

Starosta kolbuszowski Józef Kardyś apelował o kultywowanie o pamięci o tych którzy walczyli, abyśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie. Zwrócił uwagę ,ze wolność to nie tylko przywilej ale przede wszystkim obowiązek.

Następnie głos zabrał Pan Franciszek Batory przedstawiciel Związku Żołnierzy AK i wiceprezes Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Oddział Rzeszów. Podziękował On za możliwość przekazywania młodym ludziom trudnej historii dotyczącej członków Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezależność”. Podkreślił , iż w sercach młodych ludzi należy kształtować postawę zaangażowania i zrozumienia Polskiej historii.

Obchody Święta Patrona Szkoły zakończyły się złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą przy Zespole Szkół Technicznych.

Powiatowe obchody rocznic wrześniowych kontynuowano w uroczystym pochodzie na cmentarz kolbuszowski ,gdzie po szczególnie uroczystej modlitwie, odmówionej przez ks. Proboszcza Lucjana Szumierza ,delegacje złożyły kwiaty na grobach poległych. Następnie wszyscy udali się na kolbuszowski rynek, gdzie złożono wiązanki kwiatów przed pomnikiem poświęconym „Żołnierzom i Bohaterom Walczącym i Poległym Za Wolność i Suwerenność Ojczyzny”.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       G. Pełka , B. Szafraniec

Polish English French German Italian Russian

 

 

 

 

Losowe zdjęcie

Osób online

Odwiedza nas 820 gości oraz 0 użytkowników.

Firmy przyjazne szkole














 



 


 




PPUH Zakład Krawiecki S.C. Margo


Meble i wyroby z drewna E.Kołodziej


Pług - Spółdzielnia Pracy Handlowo - Produkcyjna


Firma Budowlana EFEKT S.c.


AS-PART firma handlowo-usługowa Joanna Baran