17 i 18 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. odbyła się czwarta edycja Festiwalu Nauki i Techniki zorganizowana w ramach projektu "Podkarpacie stawia na zawodowców", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Impreza ta na stałe zagościła w kalendarzu wydarzeń organizowanych w powiecie kolbuszowskim i z roku na rok cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Pierwszy dzień Festiwalu był skierowany do uczniów

i nauczycieli szkół z powiatu kolbuszowskiego i od godz. 800 do 1500 gościliśmy grupy zorganizowane. W tym roku z radością witaliśmy zwiedzających spoza powiatu, którzy przyjechali do nas aż z Tarnobrzega i Rzeszowa.

            O godzinie 1100 odbyło się  otwarcie Festiwalu i spotkanie przedstawicieli lokalnego biznesu z władzami gminy, powiatu, posłem na Sejm

Rzeczpospolitej  Zbigniewem Chmielowcem, przedstawicielem Kuratorium Oświaty i Wychowania w Rzeszowie, dyrektorką Powiatowego Urzędu Pracy w Kolbuszowej, przedstawicielami Wojskowe Komisji Uzupełnień w Mielcu, dyrektorami Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej i Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Rzeszowie.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele firm: Brammer S.A., FIN sp. z o.o., Admill sp. z o.o., ZPH „Jan Tarapata”, Zakład Produkcyjny PIAST, Zakład Produkcyjno Usługowo Handlowy DREW-MET S.C. – firmy te prezentowały się również podczas Festiwalu. Na spotkaniu dyskutowano między innymi o nauczaniu dualnym inaczej dwutorowym, przemiennym lub równoległym, które polega na tym, że w czasie uczęszczania do szkoły zawodowej, uczeń pobiera praktyczna naukę zawodu w odpowiednio przystosowanym dla celów kształcenia przedsiębiorstwie.

            Podczas tej uroczystości wręczono również nagrody laureatom konkursu plastycznego, w którym wzięli udział uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych znajdujących się na terenie powiatu kolbuszowskiego. Konkurs odbywał się pod hasłem "Odnawialne źródła energii". Zwycięzcami zostali: w kategorii model - Aneta Ożóg i Bartosz Kołodziej z Gimnazjum w Raniżowie oraz Wiktoria Rzucidło ze Szkoły Podstawowej w Widełce, w kategorii multimedia - Michał Kopeć i Konrad Rembisz z Gimnazjum w Wilczej Woli, w kategorii plakat - Damian Michałek z Gimnazjum w Widełce, Wiktoria Sączawa ze Szkoły Podstawowej w Widełce, Kinga Kobylarz i Patrycja Ofiara z Gimnazjum w Dzikowcu.

            Drugi dzień Festiwalu był otwarty dla wszystkich. Podobnie jak poprzedniego dnia, można było, między innymi, uczestniczyć w pokazach i eksperymentach Centrum Nauki Kopernik, który przyjechał do Kolbuszowej z nową wystawą pod nazwą „Umysł przyłapany”, przedstawiającą w ciekawy sposób jak  zmysły potrafią „oszukać” rozum. Niesłabnącą popularnością cieszył się pokaz robotów przygotowany przez studentów Politechniki Rzeszowskiej i uczniów technikum mechatronicznego, pokazy druku 3D – firma „Jelwek” z Rzeszowa i uczniowie technikum informatycznego. Można było również odbyć wirtualny lot śmigłowcem – dzięki EPML Spotters z Mielca i obserwować drony z którymi przyjechała firma RC-LIPOL z Jasionki. Przed szkołą pojawił się transporter opancerzony, żołnierze wraz ze Szkolnym Związkiem Strzeleckim prezentowali uzbrojenie i wyszkolenie wojskowe. Na boisku szkolnym można było obejrzeć wystawę pojazdów wyścigowych, offroadowych i drifftingowych przygotowaną przez „ozimekmotorsport” oraz zobaczyć pojazdy firmy „MKarts”. Studenci i wykładowcy Wydziału  Biotechnologii i Wydziału Fizyki Materiałowej Uniwersytetu Rzeszowskiego przeprowadzali  ciekawe eksperymenty z chemii i fizyki.

Podczas Festiwalu zaprezentowano także kierunki kształcenia jakie oferuje Zespół Szkół Technicznych. Uczniowie techników: budowlanego, geodezyjnego, hotelarskiego, technologii drewna, mechanicznego, mechatronicznego, informatycznego, logistycznego, urządzeń i systemów energii odnawialnej wraz z nauczycielami przygotowali pokazy, które nie tylko przybliżyły zwiedzającym kierunki kształcenia, ale zaprezentowały nowoczesną bazę dydaktyczną naszej szkoły.

Uczniowie i nauczyciele technikum fryzjerskiego i szkoły zasadniczej w zawodzie fryzjer zorganizowali w ramach Festiwalu Międzyszkolny Konkurs pod nazwą „Fryzura inspirowana romantyzmem”. Dwa pierwsze miejsca zdobyły uczennice naszej szkoły: Karolina Sikora i Katarzyna Tetlak z klasy 2E, natomiast trzecie zajęły, ex aequo, Karolina Starzec z 2E oraz Monika Dryja z Technikum w Sędziszowie. Wyróżnienie przyznano Magdalenie Świątek z Sędziszowa.

Uczennice technikum hotelarskiego pod kierunkiem pani Anny Piątek zadbały o perfekcyjną obsługę gości. Największym powodzeniem cieszyła się – jak co roku - grochówka.

IV edycja Kolbuszowskiego Festiwalu Nauki i Techniki zgromadziła około 2500 zwiedzających. Bardzo dziękujemy za odwiedziny oraz miłe wpisy w naszej księdze pamiątkowej. Być może spotkamy się za rok.

                                                                      Organizatorzy

 

 

 

{joomplucat:116 limit=6}

Polish English French German Italian Russian

 

 

 

 

Losowe zdjęcie

Osób online

Odwiedza nas 1636 gości oraz 0 użytkowników.

Firmy przyjazne szkole














 



 


 




PPUH Zakład Krawiecki S.C. Margo


Meble i wyroby z drewna E.Kołodziej


Pług - Spółdzielnia Pracy Handlowo - Produkcyjna


Firma Budowlana EFEKT S.c.


AS-PART firma handlowo-usługowa Joanna Baran