Seminarium Naukowe

w Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej.


W dniu 12 kwietnia 2011 r. odbyło się w ZST Seminarium Naukowe pod hasłem: "Żywienie a choroby cywilizacyjne - czy możemy się ich ustrzec" Temat seminarium obejmował:

  • wpływ odżywiania się na zdrowie człowieka,
  • przyczyny powstawania chorób cywilizacyjnych i sposoby zapobiegania im,
  • nieprawidłowe nawyki żywieniowe i ich konsekwencje zdrowotne.

W seminarium uczestniczyła młodzież wraz z opiekunami z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej, Zespołu Szkół Ekonomiczno - Agrotechnicznych w Weryni, Gimnazjum w Kupnie i Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej.

Spośród zaproszonych gości w seminarium wzięli udział: prof. dr hab. Marek Koziorowski - dziekan Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Jadwiga Krudysz-Starzec- lekarz geriatra ze Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej, Józef Kardyś - Starosta Kolbuszowski, Elżbieta Mikołajczyk - dyrektor Poradni Pedagogiczno - Psychologicznej w Kolbuszowej, Barbara Nycek i Elżbieta Wójcie ze Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kolbuszowej, Katarzyna Cesarz - pracownik Wydziału Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej, Janina Olszowy - znawczyni kuchni regionalnej i lasowiackiej oraz zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kolbuszowa mgr inż. Eryk Madziarski.


Dyrektor mgr Ryszard Zieliński powitał wszystkich uczestników seminarium podkreślając, że temat jest niezwykle ważny, bo coraz częściej choroby cywilizacyjne dotykają osoby w młodym wieku. Następnie młodzież, która przygotowała i prowadziła całość spotkania zapoznała wszystkich z zagadnieniami będącymi tematem seminarium.

Choroby cywilizacyjne to choroby powszechne, do których wystąpienia lub rozpowszechnienia przyczynił się postęp współczesnej cywilizacji i należą do nich: otyłość, cukrzyca, miażdżyca naczyń krwionośnych, nadciśnienie tętnicze, nowotwory, alergie pokarmowe, zawał mięśnia sercowego i udar mózgu. Przyczynami ich powstawania jest między innym nieracjonalne odżywianie się i spożywanie pokarmów skażonych środkami chemicznymi.

Podczas seminarium uczniowie ZST zaprezentowali prace multimedialne na wyżej wymieniony temat, plakaty pokazujące przyczyny i skutki powstawania chorób cywilizacyjnych oraz przedstawili w jaki sposób można im zapobiegać. Naukowy charakter seminarium uświetnił występ kabaretowy w wykonaniu uczniów z kl. II TI - Grzegorza Majki i Piotra Karkuta, obrazujący scenkę w restauracji podczas zamawiania posiłku.

Prezentacje i występy uczniów podsumowali zaproszeni goście w swoich przemówieniach i wszyscy zgodzili się, że: ?Najlepszy sposób zachowania zdrowia : nie jeść, gdy się nie chce i przestać jeść, gdy jeszcze jest chęć do jedzenia?.

Po części teoretycznej seminarium nastąpiła część praktyczna i wszyscy uczestnicy degustowali potrawy przygotowane przez uczniów ZST w ramach akcji "Zdrowie na talerzu".

Wśród pięknie udekorowanych stołów królowały tradycyjne potrawy: chleby wiejskie z pełnoziarnistej mąki, bułki drożdżowe, sery białe i żółte wyrabiane domowym sposobem, różne sałatki z warzyw i owoców, koreczki warzywne, szaszłyki owocowe, koktajle, soki owocowe, ciasteczka owsiane, jabłecznik i inne pyszności, które swym wyglądem i zapachem zachęcały do jedzenia.

 

 

 

Na podsumowanie seminarium dyrektor ZST Ryszard Zieliński wręczył nagrody uczniom, którzy w konkursie szkolnym nt. ?Żywienie a choroby cywilizacyjne ? czy możemy się ich ustrzec?? zostali laureatami I, II i III miejsc w kategorii plastycznej i multimedialnej.

Polish English French German Italian Russian

 

 

 

 

Losowe zdjęcie

Osób online

Odwiedza nas 848 gości oraz 0 użytkowników.

Firmy przyjazne szkole














 



 


 




PPUH Zakład Krawiecki S.C. Margo


Meble i wyroby z drewna E.Kołodziej


Pług - Spółdzielnia Pracy Handlowo - Produkcyjna


Firma Budowlana EFEKT S.c.


AS-PART firma handlowo-usługowa Joanna Baran