IV Powiatowy Sejmik Uczniowski
"Moje miejsce na Ziemi -
Wiek XX Okres burz i niepokojów".
Motto:
"Pragnę Was jeszcze zachęcić,
abyście nadal strzegli swojej tożsamości, pielęgnując
więzi rodzinne, pogłębiając znajomość swojego języka i starając się
przekazać swą bogatą tradycję młodemu pokoleniu"
Jan Paweł II
Ta idea przyświecała organizatorom IV Powiatowego Sejmiku Uczniowskiego pn. "Wiek XX - okres burz i niepokojów" który odbył się dnia 08 kwietnia 2011r. w Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939r. w Kolbuszowej, pod patronatem Posła na Sejm RP - Zbigniewa Chmielowca. W ramach Sejmiku odbył się konkurs skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczniowie przygotowali prezentacje na temat "Wiek XX - okres burz i niepokojów".
Celem Sejmiku było ukazanie skomplikowanych losów ludności polskiej z regionu powiatu kolbuszowskiego w okresie II wojny światowej. Dla młodzieży Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej, kultywowanie pamięci o bohaterach walczących w okresie II wojny światowej jest moralnym zadaniem, gdyż nasza szkoła nosi zaszczytne imię Bohaterów Września 1939 roku.
Sejmik rozpoczął dyrektor szkoły - Ryszard Zieliński, który poprosił zebranych o uczczenie pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej minutą ciszy. Dyrektor podkreślił , że rok 2011 jest szczególnym dla naszej Małej Ojczyzny, gdyż 90 lat temu urodził się w Kolbuszowej bohater Szarych Szeregów - Janek Bytnar. W związku z rocznicą urodzin w ramach Roku Bytnarowskiego, będzie zorganizowany cykl różnorodnych imprez, przybliżających tą niezwykłą postać młodemu pokoleniu.
Tematyka Sejmiku wpisuje się w te obchody, czego dowodem był wystrój oraz młodzieżowe prezentacje konkursowe, poświęcone niezwykłemu Rodakowi. Następnie dyrektor powitał zaproszonych gości i dokonał oficjalnego otwarcia Sejmiku
Uroczystość swą obecnością zaszczycili: Poseł na Sejm RP - Zbigniew Chmielowiec, Starosta Powiatu Kolbuszowskiego - Józef Kardyś, Burmistrz Kolbuszowej - Jan Zuba, Dyrektor MiPBP, Prezes Regionalnego Towarzystwa Kultury im. J.M. Goslara - Andrzej Dominik Jagodziński, Wójt Gminy Dzikowiec - Krzysztof Klecha, Inspektor do spraw promocji i kultury powiatu kolbuszowskiego-Katarzyna Cesarz, Inspektor Nadleśnictwa - Natalia Wrona, Viceprezes Regionalnego Towarzystwa Kultury im. J.M. Goslara - Marian Piórek, historyk regionalista - Wojciech Mroczka, reprezentacje młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami.
Na wstępie uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, podkreślając wartość tego typu spotkań, których celem jest propagowanie historii Regionu, budowanie więzi ze swoją Małą Ojczyzną, rozwijanie tożsamości narodowej. Kolejnym punktem Sejmiku były wystąpienia prelegentów, historyków regionalistów ? mgr Wojciecha Mroczki i Mariana Piórka, którzy w niezwykle zajmujący sposób ukazali jednostkowe losy niektórych żołnierzy walczących z okupantem na ziemiach powiatu kolbuszowskiego.
Przed przystąpieniem do prezentacji powołano Komisję konkursową w składzie: Andrzej Jagodziński ? przewodniczący, oraz Katarzyna Cesarz, Marian Piórek, Jolanta Zwolska, Wojciech Mroczka. Powołano również zespół młodzieżowy do opracowania rezolucji, podsumowującej pracę Sejmiku.
Do rywalizacji konkursowej zgłosiło się trzech uczniów z gimnazjum i jedenastu ze szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież zainteresowała się i opracowała koleje życia i osiągnięcia różnorodnych osobowości. Wśród prezentowanych znaleźli się żołnierze walczących przeciwko okupantowi oraz osoby cywilne, które swoja odwagą dały przykład patriotyzmu:
- Józef Batory - żołnierz AK, a po wojnie w WiN, rozstrzelany w 1951 r.
- Kapitan Władysław Wiśniowski - Nauczyciel z Domatkowa , założyciel Drużyn Strzeleckich w Kolbuszowej, weteran walk we wrześniu 1939r., społecznik.
- Błażej Fila ? żołnierz I Brygady Legionów, , ZWZ,AK, NIE, WiN
- St. Szer. Jan Chmielowiec - żołnierz Armii Andersa
- Tadeusz Wołowiec - żołnierz II Armii X Dywizji Sudeckiej im. Tadeusza Kościuszki
- Wojciech Lis - żołnierz AK, NSZ, i WIN
- Michał Czartoryski - bohater spod Monte Cassino.
- Janek Bytnar - harcerz odbity podczas Akcji pod Arsenałem
- Helena Czartoryska - Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata
- Anna i Józef Kozłowscy - Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata
- Zygmunt Żytkowski - nauczyciel tajnego nauczania,
- Zdzisława Bytnarowa - matka Janka
Młodzież, pomimo ogromnej tremy, zaskoczyła Komisję dojrzałością i rzetelnością prezentacji, ujęła młodzieńczym spojrzeniem na czasy II wojny światowej.
Jury, biorąc pod uwagę wiedzę merytoryczną, wkład pracy i atrakcyjność prezentacji przyznało następujące nagrody:
W kategorii szkół gimnazjalnych:
-
I miejsce - Stanisz Katarzyna opiekunowie: Pani Renata Peret
-
II miejsce - Rzucidło Arleta Pani Małgorzata Rzepka
-
III miejsce - Stec Katarzyna opiekun Pan Bronisław Stec
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych
-
I miejsce - Kłosowski Maciej opiekun: Pani Małgorzata Miąso
-
II miejsce - Wiktor Aleksandra opiekun: Pani Barbara Szafraniec
-
III miejsce - Żądło Judyta opiekun: Pani Barbara Szafraniec
Zwycięzcom rozdano dyplomy i cenne nagrody, zaś wszyscy uczestnicy otrzymali, na pamiątkę, publikacje dotyczące historii regionu.
Organizatorzy pragną złożyć gorące podziękowania dla sponsorów konkursu w osobach: Starosta Powiatu Kolbuszowskiego Józef Kardyś, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, Dyrektor MiPBP, a zarazem prezes RTK Andrzej Jagodziński, Dyrektor Muzeum Kultury Ludowej Jacek Bardan, Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego "ORZECH" w Kolbuszowej, Sklep Firmowy Nr 1.
Sejmik zakończył się odczytaniem rezolucji, dotyczącej przestrzegania praw człowieka, wypracowanej przez zespół młodzieżowy. Organizatorzy dziękują i gratulują wszystkim opiekunom, którzy przygotowali młodzież do tak ciekawych prezentacji. Równocześnie, już dziś, pragną zaprosić do udziału w kolejnej edycji turnieju w przyszłym roku.
Grażyna Pełka
Barbara Szafraniec
Kolbuszowa 08-04-2011r.
Rezolucja Młodzieży Zebranej na IV Powiatowym Sejmiku Uczniowskim
My młodzi zgodnie ze słowami naszego wielkiego rodaka papieża Jana Pawła II wyrażamy przekonanie, że potrzeby dzieci i młodzieży w naszym Regionie nie ograniczają się tylko do potrzeb fizycznych, ale obejmują i sferę duchową, kulturową, emocjonalną, socjalną , intelektualną, psychiczną.
Młodzi ze względu na swą niedojrzałość i szczególną podatność na zagrożenia mają prawo oczekiwać od władz publicznych zapewnienia niezbędnych środków i warunków koniecznych dla pokoju i rozwoju swojej ?Małej Ojczyzny?.
Nasi dziadkowie i rodzice byli uczestnikami i świadkami tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w XX w. II wojna światowa zabrała wiele istnień ludzkich ale także okaleczyła psychikę i wpłynęła na to, że wielu młodych Polaków nie mogło realizować swoich marzeń, nie mogło kontynuować nauki, przeżywać swojego dzieciństwa w bezpiecznym i spokojnym świecie.
Dlatego też pomni tamtych wydarzeń i wiedząc jaki los spotkał wielu Kolbuszowian uznajemy za bardzo ważne, następujące postulaty :
1) przestrzeganie praw człowieka nie tylko w Małej Ojczyźnie, ale także Polsce i na świecie,
2) otoczenie pamięcią miejsc, które związane są z ważnymi wydarzeniami
okresu II wojny światowej
3) otoczenie szacunkiem osób, które zasłużyły się swoją postawą w czasie
II wojny światowej,
4) rozwoju demokratycznych rządów, aby już nigdy więcej nie doszło
do wojny,
5) przekazywanie kolejnym pokoleniom historii wydarzeń II wojny światowej w szczególności tej, która dotyczy zamieszkałego przez nas regionu.
6) budowanie nie tylko pomników martwej pamięci, ale i żywej np. organizowanie uroczystości poświęconych tym wydarzeniom
Wyrażamy również przekonanie, iż w naszych polskich kolbuszowskich warunkach odpowiedzialność za pracę, koordynację i monitorowanie kształcenia dzieci i młodzieży spoczywa na naszych władzach, szkołach organizacjach i nas samych.