5 grudnia 2025 r. obchodzimy setną rocznicę śmierci Władysława Stanisława Reymonta, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy i laureata Nagrody Nobla.

Władysław Reymont urodził się w 1867 r. w Kobielach Wielkich w rodzinie organisty. Z uwagi na trudne warunki materialne nie mógł kontynuować nauki w gimnazjum i pracował m.in. w warszawskiej pracowni krawieckiej oraz jako dozorca plantowy na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Jednocześnie intensywnie czytał, bywał w teatrach, pisał pierwsze utwory i marzył o karierze literackiej.

W 1893 r. porzucił pracę na kolei i przeniósł się do Warszawy, gdzie rozpoczął współpracę z czasopismami, publikując liczne nowele, opowiadania oraz reportaż „Pielgrzymka do Jasnej Góry”, uznany później za wzór gatunku. Popularność przyniosły mu powieści „Ziemia obiecana”, „Komediantka” i „Fermenty”.

Największym osiągnięciem Reymonta okazała się powieść „Chłopi”, która zachwyciła realistycznym obrazem życia wsi, bogactwem języka i nowatorskim stylem. Szybko zdobyła rozgłos w kraju i za granicą — została przetłumaczona na wiele języków, co ostatecznie doprowadziło do przyznania autorowi Nagrody Nobla.

Dzieło to do dziś uchodzi za jedno z najważniejszych w literaturze polskiej. W uznaniu jego dorobku Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2025 Rokiem Władysława Stanisława Reymonta.

J. Zwolska, B.Sobowska-Rekut