2 lutego w Święto Ofiarowania Pańskiego zakończył się okres tradycyjnego śpiewania kolęd, z kościołów, domów i szkół zniknął wystrój przypominający o narodzeniu Pana Jezusa, zakończył się też czas przedstawiania jasełek.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej wraz z nauczycielami nie zmarnowali tego okresu, przygotowując jasełka, aby podkreślić radosny i religijny charakter Świąt Bożego Narodzenia.

Przedstawienie zawierało w sobie wątek humorystyczny związany z Herodem, diabełkiem i śmiercią.

Następnie w specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii młodzi aktorzy przedstawili scenę narodzin Jezusa Chrystusa.

Był św. Józef, Maryja i pasterze, aniołowie i Mędrcy ze Wschodu.

Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia na noc.

Poszczególne sceny przeplatane było wspólnym kolędowaniem.

            Pod koniec był czas na refleksję:

Bo święta są właśnie po to

By kochać ludzi z ochotą

By uczyć się wybaczania

Szacunku i pojednania

Zamiast oceniać i krytykować

Lepiej serdecznie się miłować

Młodzi aktorzy w niezwykle poruszający sposób zaprezentowali te jasełka, podczas których opowiedzieli historię o miłości. Nie zabrakło tradycyjnych polskich kolęd, barwnych kostiumów oraz doskonałej gry aktorskiej. Przedstawienie wspólnie z uczniami przygotowały nauczycielki: Barbara Szafraniec oraz Grażyna Pełka.

Uczniowie ZST w Kolbuszowej po raz pierwszy wystawili jasełka podczas szkolnej wigilii.

Kolejny raz podczas spotkania opłatkowo-noworocznego w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej, które odbyło się we wtorek 10 stycznia, w którym udział wzięły wszystkie Samorządy Uczniowskie ze szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu oraz ich opiekunowie. Uczestniczyli w nim również: władze Powiatu Kolbuszowskiego, dyrektorzy szkół oraz zaproszeni goście.

Ostatni raz jasełka zostały wykonane w Domu Pomocy Społecznej w Cmolasie, gdzie wywołały radości łzy wzruszenia na twarzach mieszkających tam seniorów.

Dobrze, że w szkołach podtrzymuję się tradycję wystawiania jasełek, które z jednej strony pozwalają wykazać się uczniom, a z drugiej strony zmuszają nas do ciągłej refleksji nad tajemnicą Bożego Narodzenia.

Ks. Paweł Liszka